Organizovanie projektov na hodinách je náročný proces. Kladie značné nároky na udržanie trvalej motivácie a záujmu žiakov. Aby aj naši žiaci prejavili záujem o náš hlavný predmet - slovenský jazyk a literatúru, dávame im možnosť rozvíjať sa v oblasti svojho záujmu... Nie je to jednoduché. Ako učiteľka slovenčiny som na hodinách prípravy projektu stala partnerkou, poradkyňou mojich žiakov a vydala sa s nimi na novú cestu poznávania...
Projektové vyučovanie sme naplánovali na prelom mesiaca mája a júna. Hodiny slovenčiny sa na okamih zmenili... Nám známy priestor triedy sme zamenili na priestor počítačovej miestnosti a školskej knižnice. Tu sme vyhľadávali a spracovávali jednotlivé informácie. Žiaci VII. A, C, D mali možnosť vypracovať v programe Powerpoint v súlade so ŠVP a ŠkVP rôzne okruhy tém, ktoré po starostlivej príprave aj pred spolužiakmi aj odprezentovali. Nechýbalo ani hodnotenie a sebahodnotenie žiakov. Projektové práce sme spracovali do CD, ktoré môžeme v budúcnosti využiť na hodinách dejepisu, literatúry, občianskej náuky, etickej výchovy... Naša práca mala zmysel. Poslúži aj našim mladším kamarátom.
Literárny a gramatický projekt mal niekoľko štádií vývoja:
1. zámer, iniciáciu problému, prípravu,
2. expozíciu námetu, náš plán,
3. nachádzanie detailov, prácu s informáciami,
4. hodnotenie, aktualizáciu, prezentáciu a zhrnutie našich výsledkov.
Uvítali sme túto zmenu. Mohli sme v maximálnej miere uplatniť svoje vedomosti, vládla výborná nálada a nikto nebol stresovaný. Projekt sme spracovávali na hodinách i v domácom prostredí v rámci 2 týždňov. Všetci sme tvorili úmerne svojim schopnostiam. Projekty nám ponúkli celostné poznanie na tému, ktorú sme spracovali. Išlo o prirodzený a nenásilný spôsob a možnosti, škola sa pre nás stala „školou hrou“. Hlavným prínosom bolo to, že sme našli zmysel poznania a vzdelania, našli sami seba, svoje možnosti, svoju hodnotu, sebadôveru. Bola to zmena, intenzívny zážitok, na hodinách dominovala spolupráca a komunikácia, priestor na vyjadrovanie a formuláciu myšlienok, partnerstvo medzi nami a p. slovenčinárkou. Spomenieme niektoré zo spracovaných tém - Slávni svetoví spisovatelia, Slávne osobnosti Slovenska, Osobnosti Sabinova, Pamiatky a hrady Šariša, Miesto, ktoré mám rád/-a, Literatúra pre deti a mládež, Sv. Cyril a Metod - 1150 rokov od ich príchodu na VM, Slovenské nárečia, Život rusínskej národnosti na Slovensku, Juraj Jánošík - 300. výročie jeho narodenia. Po ukončení prezentácie sme napísali aj kontrolnú slohovú prácu – Správu o výsledkoch riešenia projektu, kde sme zhodnotili svoj projekt.
P. uč. Martančíková so Zuzkou Daňkovou
Jožko Lipták prezentuje pamiatky Sabinova...
Kristínka Kurucová predstavuje šarišské hrady...
Michal Pustý a jeho literárne osobnosti Slovenska...
Žiaci 7. A, B, C spracovali aj literárne projekty s názvami Tvoríme dobrodružnú poviedku a Tvoríme vlastnú autorskú robinsonádu, ktoré plánujeme vydať aj knižnej podobe a zverejniť aj na stránke školy. Vlastnoručne sme ich aj ilustrovali.

Ukážka našej práce... Jedna z ilustrácií našich robinsonád...
Práca v komunite pri tvorbe robinsonády. Dotvárame príbeh, fabulizujeme… Nie je to ľahké, lebo treba začať na písmeno abecedy, kterým končila predchádzajúca veta. Učíme sa teda počúvať jeden druhého…
Žiaci VII. A, C, D a p. uč. Mgr. Ľudmila Martančíková