Dňa 27.11.2013 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo 6. ročníka Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. OSJL je jednou z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov základných a stredných škôl. Jej cieľom je prehlbovať, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných a stredných škôl v slovenskom jazyku, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a samostatnú tvorivú činnosť, zvyšovať záujem o slovenský jazyk a literatúru, zvyšovať záujem o štúdium slovenského jazyka na vysokých školách, umožňovať porovnanie vedomostí a zručností žiakov v rámci regiónov a na celoštátnej úrovni.
Naše žiačky súťažili podľa pokynov súťaže v kategórii C – žiaci 8. a 9. ročníka základných škôl. Súťažili tí, ktorí o súťaž prejavili záujem. A nebolo ich málo. Za školu sa do súťaže pod záštitou Iuventy zapojilo v škole sedem žiačok 9. ročníka a šesť žiačok z ôsmeho ročníka.
Vyhodnotenie školského kola OSJL:
1. miesto - Magdaléna Durkáčová - 9. A
2. miesto – Denisa Vydumská - 9. A
3. miesto – Ema Šajgalová - 8. A
Magdalénke a všetkým úspešným riešiteľkám srdečne b l a h o ž e l á m e!
Magdalénke prajeme úspech a veľa tvorivých nápadov v obvodnom kole OSJL.
Naše školské kolo OSJL riadila a organizovala odborná päťčlenná hodnotiaca školská komisia OSJL, ktorú touto funkciou poverila riaditeľka školy. Jej predsedníčkou bola Mgr. Viera Mačová, členkami - PaedDr. Mária Maršalová, Mgr. Ľudmila Martančíková, Mgr. Ľudmila Molčanová. Školská komisia spropagovala olympiádu medzi žiakmi, pomáhala im odbornou radou, odporučila im vhodnú literatúru, zabezpečila školské kolo po odbornej, obsahovej a organizačnej stránke.
Žiaci súťažili v 3 častiach:
Písomná časť pozostávala:
1. z práce s textom zameranej na porozumenie textu, jeho analýzu z hľadiska jazykových rovín (trvala 30 min),
2. z transformácie textu na iný slohový útvar, využitie iných slohových postupov a jazykových štýlov (30 min).
Nasledovala 3. ústna časť, tému tejto časti vyhlásila predsedníčka odbornej poroty po skončení písomných častí. Podľa vyžrebovaného poradia súťažiaci individuálne predstupovali pred odbornú porotu. Ústny prejav musel obsahovať najmenej 10 viet prednesených naspamäť. Po skončení svojho vystúpenia zostával každý súťažiaci v miestnosti, kde súťaž prebiehala, aby počul ostatné rečnícke prejavy a lepšie pochopil hodnotenie poroty.
Naše p. učiteľky slovenčinárky teší, že počet súťažiacich po 6 ročníkoch organizovania súťaže každý rok narastá.... Aj keď slovenčina v školách nepatrí medzi tie najobľúbenejšie predmety, my pozorujeme, že naši žiaci majú o materinský jazyk a slovenskú literatúru skutočný záujem a sú tvoriví, majú nápady...
Podrobné informácie o súťaži a jej hodnotení nájdete na www.iuventa.sk.
Mgr. Ľudmila Martančíková