• Projekt

• Škola sa úspešne zapojila do Rozvojového projektu Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc 2008

Projekt bol schválený a my sme sa dali do práce....  Náš projekt bol zameraný  na elektronizáciu a revitalizáciu školskej knižnice, na inováciu vyučovania s podporou informačných a komunikačných technológií, na doplnenie knižnej databázy, lepšie vybavenie knižničných priestorov pre skvalitnenie služieb žiakom, pedagógom, všetkým zamestnancom školy a miestnej i rómskej komunite. Úsilím realizátoriek projektu bolo zvyšovanie kvalifikácie pedagogického tímu, jeho profesijného rastu, rozvíjanie kariéry,zvyšovanie šancí žiakov na úspešné uplatnenie sa na trhu práce,podporovanie nepretržitého, celoživotného vzdelávania,poskytovanie komplexnejších zdrojov informácií. Vzdelávanie v našom regióne je potrebné vzhľadom na vysokú nezamestnanosť v okrese Sabinov a nízku vzdelanostnú úroveň niektorých skupín obyvateľstva v meste.  Všetky vyššie uvedené atribúty sme sa snažili integrovať do cieľov projektu, z ktorých neskôr vyplynuli  jednotlivé aktivity.

Jednotlivé aktivity sme realizovali po dôslednej materiálnej a metodickej príprave v mesiaci septembri 2008. Implementačný plán aktivít projektu bol narušený časovým sklzom, keďže projekt bol schválený až v októbri. Projektový tím v zložení kvalifikovaných a skúsených učiteliek našej školy- Mgr. Táňa Župová, Mgr. Ľudmila Križalkovičová-Martančíková, Mgr. Anna Čižmárová  však intenzívne pracoval  v mesiacoch september- december r. 2008.

Revitalizácia školskej knižnice

Cieľom tejto línie projektu bolo dovybavovať a doplniť odbornú učebňu- školskú knižnicu. Projektový tím na základe viacerých ponúk a preskúmaní knižného trhu nakúpil v čase mimo vyučovania nové knižné publikácie. Knižný fond sme doplnili o žiadané a chýbajúce aktuálne knižné tituly, ku ktorým patrila odborná literatúra, encyklopédie, slovníky, príručky, pracovné listy, metodické príručky, pedagogická a psychologická literatúra, knihy z beletrie, a to hlavne  súčasných mladých autorov. Tieto nové aktuálne knižné tituly využívame na zvýšenie kvality a obsahu základného učiva zo Štátneho vzdelávacieho programu a Školského vzdelávacieho programu/ ŠVP, ŠkVP/ na 1. a 2. stupni  a aj na posilnenie obsahu rozširujúcich /prierezových/ tém zo ŠVP. Táto realizačná  línia  prispela k posilneniu komunikačných schopností žiakov, zvýšila čitateľskú a informačnú gramotnosť, rozvíjala hodnotiace, kritické myslenie a záujem o vyučovanie, posilnila záujem o vyučovací predmet, rozšírila aj vedomosti pedagógov a vyučovanie nadobudlo pútavejší, zážitkovejší charakter.

Vybavenie našej knižnice po realizácii tohto projektu nás posunulo k využívaniu projektového vyučovania ako inovatívnej metódy, vytvorili sme priestor pre komunikáciu a návyk na zmysluplné využívanie času. Žiakov vedieme k vyhľadávaniu informácií v knihách i na internete, k  orientácii v množstve informácií, ktoré využívame na vyučovaní i mimo neho aj pri zapojení sa do rôznych projektov a súťaží. Dospelí a občania mesta využívajú  získané informácie na usmernenie ich súkromného, občianskeho i spoločenského života.

Odborná učebňa  školskej knižnice sa využíva a bude využívať prvoplánovo vo výchovno-vzdelávacom procese pre žiakov i v mimoškolskej činnosti. Žiaci už využívajú  učebňu aj v rámci realizácie mimoškolských a voľnočasových aktivít, záujmovej a krúžkovej činnosti /školský klub, čitateľský krúžok, literárny krúžok, hudobno-dramatický krúžok na škole/.  Práca v knižnici upevňuje tímovosť a rozvíja kooperatívne myslenie, čím sme naplnili ciele projektu a v rámci udržateľnosti projektu aj ďalej budeme napĺňať prioritné ciele nášho projektu.

S  aktivitami v knižnici chceme pokračovať aj v budúcnosti, snažíme sa napĺňať ducha  filozofie otvorenej školy s cieľom prispievať k rozvoju znalostnej spoločnosti, budovať školskú knižnicu ako odborné, študijné, informačné, internetové a čitateľské centrum.

Čo na záver?

Práca v krúžkoch   v priestoroch žiackej knižnice nás všetkých baví. Vidíme v nej zmysel, stimuluje osobnostný rast všetkých. Našich  žiakov i mňa...

Ak chcete prísť k nám do knižnice, budeme veľmi radi.

Radi Vás v nej privítame. Je tu pre Vás, milí čitatelia a milovníci knihy.

správkyňa školskej knižnice