• Desatoro čitateľom v žiackej knižnici

• Dbáme na dodržiavanie desatora v priestoroch našej krásnej školskej knižnice. To je vyvesené na bohatej nástennej výzdobe.

D E S A T O R O    ČITATEĽOM  V ŽIACKEJ  KNIŽNICI

1. Zakaždým, keď berieš vypožičanú knihu do ruky, spomeň si, že nie je tvojím majetkom a že ju musíš vrátiť včas a celkom neporušenú.
            2. Vypožičanú knihu doma hneď zaobaľ do papiera. Neber ju do nečistých rúk. Pamätaj, koľko čitateľov bude chcieť ešte za tebou čítať tú istú knihu, čistú a neporušenú.
            3. Zašpinená kniha vytvára dojem ošklivosti, prenáša i nákazlivé choroby. Preto neobracaj strany  naslinenými prstami. Nevkladaj medzi nich ceruzky a pod., nezahýbaj rohy strán, ale na miesto, kde si čítal, vlož pásik čistého papiera alebo záložku.
            4. Pri čítaní nevyvracaj a nerozlamuj chrbát knihy, keď leží na stole. Neopieraj sa o ňu rukami. Neodkladaj knihu na vlhkých alebo zaprášených miestach.
            5. Nečítaj pri jedle ani v posteli. Pri čítaní nezabudni vydýchnuť a dať odpočinúť očiam.
            6. Nezáleží na počte kníh, ktoré si prečítal, ale na tom, čo a ako si čítal.
            7. Preto čítaj pozorne a oddane, nečítaj len očami, ale čítaj srdcom. Nepreskakuj pri čítaní odseky alebo i celé strany. Vyberaj si  dobré, kvalitné knihy.
            8. Vypisuj si, čo sa ti pri čítaní najviac páčilo, čo ťa dojalo alebo uchvátilo: krásne opisy, významné vety, zaujímavé výpovede. Zaznamenaj si krátky obsah knihy, titul a meno spisovateľa.
            9. Nečítaj mnoho naraz, ale čítaj každý deň – a každý deň niečo dobré vykonaj.